[Publicaties](https://aedes.nl/publicaties)

 



#  Modelstatuten en -reglementen voor woningcorporaties 



 



 ![](https://aedes.nl/themes/custom/aed/static/images/icons/icon_instrument_header.png)  Instrument  · 6 februari 2023  

 

 Expert ![Jos de Fuijk](https://aedes.nl/sites/default/files/styles/thumbnail/public/2024-04/Jos%20de%20Fuijk-24-04-10-704-01.jpg?h=cd2a7045&itok=VJKfFypH)

 







 



[Jos de Fuijk](https://aedes.nl/fuijk)

 





Coördinator NVBW en verenigingssecretaris

 



 

 

 

 



 

 

 

 

 

De modelstatuten voor corporaties zijn aangepast. Dat was nodig vanwege wijzigingen in de Woningwet, die per 1 januari 2022 zijn ingegaan. En vanwege de invoering per 1 juli 2021 van de Wet Bestuur en Toezicht Rechtspersonen (WBTR). De verschillende modelreglementen zijn hierop ook aangepast.



 



 

      Delen   - [ Facebook ](https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=https://aedes.nl/markdownify/node/1524&title=Modelstatuten en -reglementen voor woningcorporaties "Delen met Facebook")
 - [ X ](https://x.com/intent/tweet?text=Modelstatuten en -reglementen voor woningcorporaties+https://aedes.nl/markdownify/node/1524 "Delen met X")
 - [ Linkedin ](https://www.linkedin.com/sharing/share-offsite/?url=https://aedes.nl/markdownify/node/1524 "Delen met Linkedin")
 - [ Email ](mailto:?subject=Modelstatuten en -reglementen voor woningcorporaties&body=https://aedes.nl/markdownify/node/1524 "Delen met E-mail")
 




 



 

 

 



## Niet verplicht om statuten onmiddellijk aan te passen

De statuten zijn aangepast in samenwerking tussen Aedes, Vereniging van Toezichthouders in Woningcorporaties (VTW) en bestuurssecretarissen van een aantal corporaties.

De nieuwe modelstatuten zijn afgestemd met de Autoriteit woningcorporaties (Aw). De Aw geeft aan dat het niet verplicht is om de statuten per 1 januari 2022 aan te passen. Wijzigingen die voortkomen uit de WBTR moeten wel bij een eerstvolgende wijziging meegenomen worden.

Aedes en VTW adviseren hun leden om bij een volgende statutenwijziging, naast de wijzigingen die voorkomen uit de WBTR, dan ook meteen de wijzigingen van de Woningwet mee te nemen.



 



 

 







## Nieuw: ultrakorte modelstatuten

Je kunt de modelstatuten voor zowel een stichting als voor een vereniging onder dit artikel downloaden. De wijzigingen ten opzichte van de vorige versie zijn geel gemarkeerd.

Nieuw zijn de ultrakorte modelstatuten. Meer informatie hierover vind je in de bijbehorende leeswijzer.

Aedes heeft ook verschillende modelreglementen aangepast, zoals het bestuursreglement, het reglement auditcommissie en het verbindingenstatuut. Deze aangepaste reglementen vind je ook als download onderaan dit artikel.




 



 

 







## Modelstatuten en -reglementen kun je hieronder downloaden

- [Leeswijzer modelstatuten en -reglementen 2021](https://aedes.nl/media/document/leeswijzer-modelstatuten-en-reglementen-2021 "Leeswijzer modelstatuten en reglementen 2021")
- [Modelstatuten woningstichting 2022](https://aedes.nl/media/document/modelstatuten-rvc-model-woningstichting-april-2022docx "Modelstatuten - rvc model woningstichting - april 2022.docx") (zonder art.14.4 want niet meer van toepassing)
- [Modelstatuten vereniging](https://aedes.nl/media/document/modelstatuten-vereniging-rvcmodel-2021 "Modelstatuten vereniging rvcmodel 2021")
- [Modelstatuten ultrakort](https://aedes.nl/media/document/modelstatuten-ultrakort-woningstichting-rvcmodel-2021 "Modelstatuten ultrakort woningstichting rvcmodel 2021")
- [Modelreglement RvC](https://aedes.nl/media/document/modelreglement-rvc-stichting-2021 "Modelreglement RvC stichting 2021")
- [Model bestuursreglement](https://aedes.nl/media/document/model-bestuursreglement-stichting-2021 "Model bestuursreglement stichting 2021")
- [Modelreglement auditcommissie](https://aedes.nl/media/document/modelreglement-auditcommissie-stichting-2021 "Modelreglement auditcommissie stichting 2021")
- [Modelreglement commissie maatschappij](https://aedes.nl/media/document/modelreglement-commissie-maatschappij-stichting-2021 "Modelreglement commissie maatschappij stichting 2021")
- [Modelreglement selectie- en renumeratiecommissie](https://aedes.nl/media/document/modelreglement-selectie-en-renumeratiecommissie-2021 "Modelreglement selectie- en renumeratiecommissie 2021")
- [Schema van sturing en verantwoording](https://aedes.nl/media/document/schema-voor-sturing-en-verantwoording-woningcorporaties "Schema voor sturing en verantwoording woningcorporaties")
- [Model verbindingenstatuut 2023](https://aedes.nl/media/document/model-verbindingenstatuut "Model verbindingenstatuut")



 



 

 





 



##  Lees meer over 

 [Governance en integriteit](https://aedes.nl/governance-en-integriteit)