Overslaan en naar de inhoud gaan Skip naar footer Skip naar zoeken Skip naar menu

Overgang van LAVS naar DSO: wat kunnen corporaties nu al doen?

Nieuws 31 augustus 2026
Experts
Gerrie van der Breggen
Adviseur Onderhoud en verbetering bestaande woningen
Timo Ringlever
Belangenbehartiger

De invoering van het nieuwe vergunningstelsel, de zwaardere eisen aan opleidingen en de overgang van LAVS naar het DSO maken 2026 hét jaar om voorbereidingen te treffen. De precieze eisen aan opleidingen, certificering en vergunningscategorieën worden nog uitgewerkt. Onderstaande acties helpen corporaties om risico's, vertragingen en extra kosten te beperken bij de overgang van LAVS naar DSO in 2027.

1. Actualiseer en centraliseer alle asbestinformatie

Zorg dat inventarisatierapporten, saneringsrapporten, eindbeoordelingsrapporten, vrijgavecertificaten en asbestregistraties compleet, actueel en centraal toegankelijk zijn.

Voer hiervoor een nulmeting uit en bepaal welk systeem binnen de organisatie de centrale en betrouwbare bron voor asbestinformatie wordt.

Stel jezelf daarbij de volgende vragen:
  • Zijn alle inventarisaties nog geldig?
  • Zijn saneringen verwerkt in het vastgoedregistratiesysteem?
  • Zijn dossiers eenvoudig terug te vinden?
  • Is bekend waar asbest aanwezig is en waar niet?
  • Zijn werkplannen, eindbeoordelingsrapporten, afvaldocumenten en aanvullende onderzoeken beschikbaar?

Goed informatiebeheer wordt steeds belangrijker door de digitalisering van de asbestketen. 

2. Analyseer welke projecten geraakt worden door de nieuwe regelgeving

Breng de impact in kaart voor:

  • renovaties
  • verduurzamingsprojecten
  • badkamer- en keukenvervangingen
  • installatiewerkzaamheden
  • sloopprojecten
  • werkzaamheden in bodem of funderingen

Ga daarbij na welke werkzaamheden door onderhoudsbedrijven worden uitgevoerd, waarbij asbest kan worden verwijderd. Bedrijven die dergelijke werkzaamheden nu zonder certificering mogen uitvoeren, kunnen straks wel een vergunning en mogelijk een certificaat of ander bewijs van naleving nodig hebben.

Hiermee voorkom je verrassingen in planning, begroting en capaciteit. 

3. Toets leveranciers en contracten op toekomstige vergunningseisen

Ga na welke asbestinventarisatiebureaus, saneringsbedrijven en onderhoudsaannemers voor jouw corporatie werken.

Bespreek met hen:

  • hoe zij zich voorbereiden op de overgang van LAVS naar DSO 
  • welke gevolgen zij verwachten voor capaciteit en doorlooptijd
  • welke documenten en gegevens zij aan de corporatie aanleveren en in welk formaat
  • hoe zij ervoor zorgen dat uitgevoerde werkzaamheden en resterende asbesttoepassingen correct in het corporatiedossier worden verwerkt

Neem toekomstige vergunning- en opleidingseisen, waar mogelijk, al mee in nieuwe aanbestedingen en raamcontracten. Controleer na invoering van het nieuwe stelsel, naast de vereiste certificering, of het uitvoerende bedrijf over een geldige vergunning voor de juiste categorie werkzaamheden beschikt.

4. Bereid de organisatie voor op de overgang van LAVS naar DSO

Inventariseer:

  • welke gegevens nu in LAVS staan
  • welke informatie noodzakelijk is voor de bedrijfsvoering
  • welke informatie in eigen systemen moet worden opgeslagen
  • welke koppelingen met vastgoedsystemen wenselijk zijn
  • welke medewerkers en ketenpartners toegang tot welke informatie nodig hebben 
  • welke processen afhankelijk zijn van het LAVS
  • wie binnen de organisatie verantwoordelijk is voor beleid, meldingen, gegevensbeheer en kwaliteitscontrole

Onderzoek hoe bestaande LAVS-gegevens en historische projectdossiers naar de eigen centrale administratie kunnen worden overgebracht. Houd daarbij rekening met de mogelijkheid dat geen volledige bulkexport beschikbaar komt. Maak daarom een overgangs- en continuïteitsplan voor de periode waarin het LAVS wordt afgebouwd en het DSO wordt ingevoerd.