De verhoging van de OOB-grens zat er al een tijdje aan te komen en is nu definitief. Het besluit werd op 19 mei 2026 gepubliceerd in het Staatsblad. Lees er meer over op de website Volkshuisvesting Nederland (BiZa).
Regeldrukverlaging voor ca. 124 corporaties
Uit onderzoek in opdracht van Aedes en de VTW bleek ruim 3 jaar geleden al dat de accountantskosten significant waren gestegen door de introductie van de OOB-status. Het ging totaal om ongeveer € 2,5 miljoen per jaar voor 140 corporaties samen. Dit terwijl er geen noemenswaardige verbetering in de verantwoording optrad.
Aedes is daarom verheugd dat er is geluisterd naar de zorgen van corporaties. Het besluit zorgt ervoor dat voor ca. 124 corporaties (tussen 5.001 en 20.000 vhe) de OOB-status vervalt. Zij worden daardoor gevrijwaard van extra regeldruk en hogere accountantskosten. Ook is hun keuze voor een accountant niet meer beperkt tot kantoren met een OOB-vergunning.
Toepassing vanaf boekjaar 2026
Het besluit treedt in werking met ingang van 20 mei 2026 en is van toepassing op wettelijke controles van jaarrekeningen vanaf het boekjaar 2026.