Overslaan en naar de inhoud gaan Skip naar footer Skip naar zoeken Skip naar menu

Aedes: verbod op voorrang statushouders lost niets op

Aedes-standpunt 20 juni 2025

Minister Keijzer gaat door met het verbod op voorrang voor statushouders. Daardoor krijgen statushouders straks geen voorrang meer bij het toewijzen van een sociale huurwoning. Aedes-voorzitter Liesbeth Spies: ‘Deze maatregel lost geen enkel probleem op, maar creëert talloze nieuwe. Het zorgt voor hogere kosten in de crisisopvang, belemmert integratie en verstopt de asielopvang met alle gevolgen van dien voor mensen en gemeenschappen. Investeer de honderden miljoenen die de tijdelijke opvang kost in de bouw van permanente huisvesting door corporaties en laat statushouders uitstromen en normaal deelnemen aan de maatschappij. Dat is doelmatiger, maatschappelijk veel effectiever én zorgt voor extra woningen.’ 

Alternatieven ontoereikend

Terwijl de taakstelling van gemeenten om statushouders onderdak te bieden blijft, wordt het instrument om hieraan te voldoen gemeenten en corporaties uit handen genomen. Het verbod op voorrang veroorzaakt zo een huisvestingscrisis voor statushouders. De alternatieve huisvestingsmogelijkheden zijn ontoereikend, onrealistisch en inefficiënt. Zo zijn er nog nauwelijks doorstroomlocaties. Het bouwen daarvan betekent geld en bouwlocaties gebruiken voor een tijdelijke oplossing, terwijl veel beter permanente woningen voor alle woningzoekenden neergezet kunnen worden.  

Woningdelen biedt mogelijkheden en corporaties zijn op heel veel manieren creatief in het beter benutten van hun woningen. Maar op korte termijn kunnen daar geen wonderen van verwacht worden. Voor grootschalige toepassing moet eerst regelgeving (rondom toeslagen, uitkeringen en heffingen) aangepast worden. Verder is particuliere huur voor statushouders vaak onbetaalbaar en leidt het intrekken bij familie of bekenden mogelijk tot overbewoning en komt de leefbaarheid van buurten verder onder druk te staan.  

Liesbeth Spies: ‘Zolang de alternatieven niet goed geregeld, gefinancierd en uitvoerbaar zijn, is het onverantwoord om de huidige instrumenten – voorrang en taakstelling – los te laten.’ 

Investeer in permanente huisvesting

Groot risico van het verbod op voorrang is dat statushouders nog langer in de (nood)opvang blijven vastzitten, dit heeft grote financiële gevolgen. Een plek in de asielopvang kost circa € 3.000 per persoon per maand. Als één statushouder onnodig 12 maanden langer in de opvang verblijft, kost dat de overheid minimaal € 36.000. Terwijl een sociale huurwoning van gemiddeld € 700 per maand grotendeels door de statushouder zelf wordt betaald. De 19.000 statushouders die nu in de noodopvang zitten kosten de staat dus honderden miljoenen euro’s per jaar, zonder dat de woningnood wordt opgelost. De rekensom is simpel: investeren in permanente huisvesting levert de samenleving veel meer op.

Lees meer over