In het programma staan verschillende doelen geformuleerd, waaronder:
- Er moeten meer kamers komen voor studenten en geclusterde en zorggeschikte woningen voor ouderen én jongeren.
- Belangrijk is dat regio’s zorgen voor een goede balans in hun woningvoorraad.
- Van gemeenten wordt verwacht dat zij hun eerlijke aandeel nemen in de huisvestingopgave van eigen kwetsbare inwoners en mensen met een specifieke woonvraag.
- Om dit te kunnen realiseren worden de woon- en zorgbehoeften van deze groepen in een woonzorgvisie opgenomen, worden er bouwafspraken in de woondeals gemaakt en maken alle gemeenten een huisvestingsverordening met een urgentieregeling.
Wat is inmiddels in gang gezet/gerealiseerd?
- Regionale samenwerking tussen woon- en zorgdomein
De huisvestingsopgave voor aandachtsgroepen vergt goede regionale afstemming tussen provincies, gemeenten, woningcorporaties, huurders, zorg- en welzijnsorganisaties. Hoewel die samenwerking soms nog structureel ingebed moet worden, zien we dat de regionale samenwerking in het land steeds beter wordt. Ook wordt vooruitlopend op de Wet Versterking Regie Volkshuisvesting hard gewerkt aan het maken van fair share-afspraken, de realisatie van woonzorgvisies en urgentieregelingen.
- Eerste koploperregio klaar met woonzorgafspraken aandachtsgroepen
De Groene Metropoolregio Arnhem-Nijmegen is de eerste koploperregio die regionale afspraken heeft gemaakt om te voorzien in de woon- en zorgbehoeften van kwetsbare inwoners uit de regio. Verwacht wordt dat de andere 5 koploperregio’s rond het einde van het jaar ook een woonzorgvisie gereed hebben. Op basis van de ervaringen van deze koploperregio’s zijn diverse praktische kennisproducten voor andere regio’s ontwikkeld, zoals handreikingen. Ook leverden de ervaringen van de regio’s input voor landelijk beleid en het wetsvoorstel Versterking Regie Volkshuisvesting.
- Monitor Huisvesting Aandachtsgroepen voor inzicht huisvestingsopgave
Nieuw is de Monitor Huisvesting Aandachtsgroepen. Die ondersteunt gemeenten en lokale partijen bij het maken van regionale afspraken en bij het monitoren van de voortgang hiervan. De monitor bevat informatie over de omvang en ontwikkeling van te huisvesten aandachtsgroepen. Op dit moment biedt de monitor informatie over studenten, ouderen, statushouders, mensen die uitstromen uit detentie en over de taakstelling vergunninghouders gemeenten. De komende jaren worden meer aandachtsgroepen aan de monitor toegevoegd. De informatie is op landelijk, provinciaal en lokaal niveau beschikbaar.
- Financiële ondersteuning gemeenten
De Regeling Huisvesting Aandachtsgroepen (RHA) ondersteunt gemeenten financieel bij het versneld realiseren van betaalbare woonruimte voor aandachtsgroepen. In de 4e aanvraagronde in 2023 is ruim € 34 miljoen toegekend aan gemeenten waarmee 4.365 woonruimten gerealiseerd kunnen worden. Het gaat daarbij om 1.432 permanente en 2.933 flexibele woonruimten. In totaal draagt de RHA bij aan de realisatie van 21.380 woningen voor aandachtsgroepen.
- Wet Versterking Regie Volkshuisvesting brengt alles samen
De Wet Versterking Regie Volkshuisvesting geeft de zekerheid dat alle inspanningen die al zijn gedaan om te komen tot woonzorgvisies, urgentieregelingen en fair share-afspraken een blijvende waarde hebben. Met de inwerkingtreding van de wet komen er ook middelen beschikbaar voor provincies en gemeenten om invulling te kunnen geven aan de nieuwe wettelijke taken. De behandeling van het wetsvoorstel is op dit moment in handen van de Tweede Kamer.
Het programma Een thuis voor iedereen is een gezamenlijk programma van 5 ministeries (BZK, VWS, JenV, SZW en OCW), VNG, Aedes en het Interprovinciaal Overleg (IPO).